Zielone płot z krzaków liściastych bądź iglastych, niskopienne czy wysokie? Jakie ogrodzenie Poznań będzie najlepsze do naszego ogrodu? A w jaki sposób je usadowić w gruncie a także pielęgnować?

by evelinjacobson

Żyjące ogrodzenie z krzaków liściastych czy iglastych, niskie czy wysokie? Które ogrodzenie będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? Natomiast w jaki sposób je posadzić i doglądać?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia. Upiększa park, ochrania nas przed ulicznym hałasem, kurzem, spalinami, a także wzrokiem sąsiadów. Wytwarza miły cień, zapewnia azyl ptakom. Żywopłot zmniejsza siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie powstają za litym murem ogrodzeniowym. Jednakże przed jego budową musimy postanowić, jaką funkcję ma pełnić w skwerze. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie, bądź wspomóc w podziale parku na mniejsze części i stworzeniu przytulnych kątów? Powinniśmy też uradzić, jaką ogrodzenie będzie miało docelową wysokość. Od tego zależy wybór typu rośliny lub krzewu.

Ogromną zaletą ogrodzeń z drewek i krzaków iglastych jest ich trwała zieleń. Podczas jak szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków nadal skutecznie zasłaniają nas przed wzrokiem ciekawskich.

Panuje osąd, iż najlepsze na tego rodzaju żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” i „Spiralis”, jakie bez docinania trwają wąski kształt. Jak osiągną spodziewaną wysokość przycinamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy czy świerki żądają regularnego strzyżenia.

Na zielone sztachety z PCV preferujemy iglaki odporne na chłód. Delikatne tuje orientalne i cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Ujmą takich nasadzeń jest całkiem wysoka cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich nagminnie przycinać.

Na zielone ogrodzenie Poznań z drzew liściastych wybieramy gatunki, jakie mają uniesione pędy oraz odpowiednio się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najlepiej sprawdzają się odporne na mrozy buki oraz graby.

Takie drzewa, systematycznie strzyżone, dobrze gęstnieją, ze względu na to uzyskane z nich zielone płoty, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeśli wyselekcjonujemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wtedy przez parkan nie przedostanie się ani gość, ani zwierzak.

Zależnie od dynamiki przyrostu danego gatunku mamy z nich zielone płoty o wielorakiej wielkości. Niskie (30-60cm) szpalery spośród berberysów służą za ramę rabat i ścieżek, oddzielają od siebie poszczególne części skweru. Takie dekoracyjne ogrodzenia przedstawiają się najprawidłowiej, kiedy je regularnie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, takich jak ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy otrzymać całkiem pokaźne żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeżeli mają oddzielać zieleniec od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Podczas gdy posadzimy z nich zielone ogrodzenie w głębi parku, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez przycinania rozkrzewiają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. Owo podejście zdaje akuratnie egzamin także w przypadku krzewów fantastycznie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Choć te gatunki wolno także strzyc, niemniej jednak wtenczas dużo lepiej rozkwitają.

Na zielone płoty rekomendowane są też krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na płoty najporządniej sprawdza się u nas bukszpan, jak również ostrokrzew Meservy. Choć i one po ostrych zimach bywają niekiedy oszpecone przez zbrązowiałe listki. Na zachodzie Europy słynne są zielone sztachety z plastyku z laurowiśni czy też zimozielonych rodzajów berberysów. Niestety , w polskich warunkach klimatycznych ich liście często brązowieją z powodu mrozów. Wobec tego, jeśli już zdecydujemy się na taki płot, winien być on niewysoki (do 60-80cm), żeby można go było okryć na zimę agrowłókniną a także łatwo wyjąć spierzchnięte części.

Jeżeli chcemy otrzymać szczególnie ozdobny płot, powinno się posadzić naprzemiennie dwie czy też trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy aranżujemy zielony parkan spośród gatunków zrzucających listowie na zimę, opłacalnie jest obsadzić go innym, niskim, np. z iglaków ewentualnie zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone sztachety PCV strzyżone z wyobraźnią- z falistą linką „grzbietu” czy też wystrzyżonymi wieżyczkami. Trzeba im jednakże poświecić wiele czasu.

Advertisements