Wierzba wyrośnie nawet spośród patyka wiktów.

by evelinjacobson

Wierzba urośnie nawet z patyczka pędu.

Korzystając z taką okoliczność, zdołamy spośród niej wykonać ekstrawaganckie modele płotu. Z tego powodu nasze ogrodzenie zdobędzie niespotykany wygląd i będzie się rekomendować spośród żywopłotów w okolicy.

Wzrastające na posessji oraz bagiennych torfowiskach wierzby od jakiegoś czasu zadomowiły się w krajowych parkach. Upodobaliśmy je poprzez krasę oraz charakterystyczne kociaki. Nie są kłopotliwe, pożądają zaledwie multum nawodnienia i troszeczkę światła. Zadowolą się nieledwie każdą rolą.


Mało krzewów umie również identycznie szybko regenerować stracone odrosty i odrośle. Wierzby wybitnie bezproblemowo odbudowują również swój system korzeniowy. Wystarczy, że ścięty bądź nawet uszkodzony pęd zanurzony w przemokłej glebie po niedługim czasie wypuści korzenie oraz podaruje zaczątek następnej roślinie. Wybitna osoba wpadła na pomysł, żeby spośród wierzb tworzyć plątane sztachety w płocie czy płoty zalane liśćmi. Na pewno pożądane byłoby posiadać tak innowacyjne płot. Najlepiej do zainstalowania takiego ogrodzenia zastosować następujące sposoby wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zwana konopianką, oraz jej mnogie mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba bzowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te rodzaje wierzby na ogrodzenia mają kilka zespołowych cech:

rodzą prostolinijne, długie oraz wybitnie gibkie pędy – ze względu na to można łatwo modelować formę ogrodzenia;
migiem odrastają po ścięciu- w niedługim czasie zdołamy wypleść skończone przęsło na ogrodzenie;
niezmiernie swobodnie się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej kompetencji do założenia takiego ogrodzenia z wierzby.

Gdy posiadamy już myśl na formę płotu, musimy zdobyć zdatne wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Na nieszczęście, przyuważenie ich w warunkach prawdziwych jest żmudne, bo dziko narastające krzewy sporadycznie emitują nadzwyczaj długie a zarazem prostolinijne pędy. Najprawidłowiej jest zaprojektować prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na konsekwencja będzie należało poczekać nieco latek.

W celu ujęcia plantacji wierzby na płot wyłońmy wpierw punkt w ogrodzie, niewiele przez nas odwiedzane a także w żadnym razie .Wiosenką, w marcu lub w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsady, spośród jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako flanc użyjmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie pędy długości 25-30 cm, jakie możemy otrzymać spośród dziko rosnących roślin. Zanim posadzimy powinno się je namoczyć na 24 godziny w głębi, aby się odpowiednio napiły, po czym wkopać w glebę, tak iżby górował wyłącznie ostatni pączek. Musimy pomnieć, że rośliny błyskawicznie się gęstnieją, wskutek tego powinny stawać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy lub dwa przystajemy roślinom swobodnie rosnąć, po czym ścinamy je| na wysokość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą mocne, proste pędy, jakich wiosenką nowego roku zdołamy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne witki nieczęsto przekraczają 2m, dlatego na dłuższe musimy zaczekać chociaż jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny zdobędziemy od kilku do kilkunastu gałązek, jakie można wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements